فرش خزه ها

جاذبه‌های گردشگری چابهار مقابل لنز عکاسان برتر کشور

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: عکاسان برتر کشور به همراه عکاسان بومی شهرستان‌های چابهار، کنارک و دشتیاری از جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف عکاسی می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار طاهره شهرکی با اعلام مطلب بالا افزود: این رویداد مهم فرهنگی و هنری با مشارکت سازمان، سپاه وادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چابهار باهدف معرفی جاذبه‌های توریستی سواحل مکران (شهرستان‌های چابهار، کنارک و دشتیاری) برگزار خواهد شد.

شهرکی اضافه کرد: عکاسان از سوم بهمن‌ماه جاری به مدت ۱۰ روز از نقاط مختلف اهم از توریستی، جاذبه‌های طبیعی و مراکز اقامتی بومگردی و صنایع‌دستی عکاسی و آثار خود را در خانه فرهنگ کمالان منطقه آزاد چابهار در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

وی خاطرنشان ساخت: اثر سه نفر از عکاسان توسط هیات داوران به‌عنوان برترین‌های این رویداد هنری انتخاب و جوایزی به آنان اهدا خواهد شد.

چابهار

یادداشت؛ احداث شهر فرودگاهی چابهار بال توسعه سواحل راهبردی مکران

احداث شهر فرودگاهی چابهار را در این یادداشت بررسی و به ابعاد مختلف اهمیت آن پرداختیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی میار جل؛ مناطق آزاد در هر کشور ضامن تولید، اشتغال و صدالبته ارتباطات بین‌المللی اقتصادی هستند و درصورتی‌که همانند اسم‌شان به آنها نگریسته شود، خواهند توانست سه پارامتر تولید، اشتغال و ارتباطات بین‌المللی اقتصادی را در عمل تحقق بخشند.

چابهار سال‌هاست که چشم‌انتظار گردشگران سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و تنها بندر اقیانوسی کشور است که ظرفیت‌های بالقوه آن نیازمند توسعه راه‌های زمینی، هوایی و ریلی می‌باشد. معتقد هستم از زمان شکل‌گیری منطقه آزاد چابهار باید راه‌های ارتباطی آن همزمان شکل می‌گرفت تا شاهد روند روبه رشد سواحل راهبردی مکران بود.

۲۷ سال پیش منطقه آزاد چابهار برای توسعه تجارت، تولید و ترانزیت راه‌اندازی و شروع بکار کرده و در کنار آن در سال‌های اخیر نیز در بندر شهید بهشتی چابهار برای توسعه اقتصادی و ارتباطات بین‌المللی سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته و نقش فزاینده‌ای را در منطقه ایجاد کرده است. با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و مبادلات کالا در بندر چابهار سؤال اینجاست چرا در طول سال‌های اخیر برای راه هوایی بندر اقدام عملی صورت نگرفته است.

نقش ارتباطی چابهار در دپیلماسی اقتصادی کشور نقش غیرقابل‌انکاری است چراکه چابهار بهترین، کم‌هزینه‌ترین و مهم‌ترین مسیر برای اتصال دو کانون جمعیتی در پشت چابهار از شرق اروپا تا افغانستان با جمعیتی بالغ‌بر ۸۰۰ میلیون نفر و جمعیت ۲۱ کشور رو در روی چابهار در حاشیه اقیانوس هند با حدود جمعیتی دو میلیارد نفر است.

با توجه به مزیت‌های رقابتی که در منطقه آزاد چابهار و هم‌چنین دسترسی آسانی که بازارهای آسیای میانه و شرق اروپا داریم ایجاب می‌کند که چابهار به هاب تولید و توزیع محصولات غذایی این بازارها تبدیل شود، بنابراین در وهله اول با توجه به تمایل شدید افغان‌ها، تأمین بازارهای افغانستان و بخشی از بازارهای داخلی و توسعه به بخش مهم گردشگری داخلی و خارجی شهر فرودگاهی چابهار نیاز اساسی در پهنه راهبردی سواحل مکران است.

شرایط اقلیمی و ظرفیت‌های مهم گردشگری بندر چابهار را متمایز با سایر مناطق آزاد کشور کرده و جذب توریسم و سرمایه‌گذاری اقتصادی در این منطقه از کشور حائز اهمیت است چرا که رقابت در کنار ۳ بندر مهم جبل علی در امارات یکی از بزرگترین بنادر جهان و خاورمیانه است بطوریکه در یک هفته با بیش از ۱۰۰ بندر جهان ارتباط دارد و سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری در آن توانسته ۱۳۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کند، “بندر صحار” در عمان با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ میلیارد دلاری، ارتباطات خوب با ایران در دو بندر صحار و چابهار را به پیمان خواهرخواندگی درآورد دلیل اصلی اصرار عمان برای اجرای این پیمان، رونق اقتصادی تجارت با کشور پاکستان، افغانستان هند و حتی آسیای شمالی است.

و دیگر رقیب بندر چابهار بندر گوادر پاکستان در شرق چابهار، چین در یک برنامه منسجم ۱۵ ساله متعهد شده ۶۲ میلیارد دلار در گوادر سرمایه‌گذاری کند که تاکنون ۱۴ میلیارد دلار از حجم سرمایه‌گذاری تعهدی خود را وارد میدان کرده است، چینی‌ها که از سال ۱۳۹۴ به‌منظور اجرا توسعه طرح‌های اقتصادی در بندر گوادر آغاز کردند، در کنار بنادری که نام‌برده شدند و حجم سرمایه‌گذاری که در آنان صورت گرفته مانع‌تراشی در ساخت شهر فرودگاهی یک خود تحریمی بزرگ اقتصادی است و نبود راه‌های ارتباطی ازجمله شهر فرودگاهی روند توسعه‌ای بندر چابهار را تضعیف می‌کند.

حال به‌منظور جذب سرمایه‌گذاری در بنادر چابهار، جبل علی، صحار، دوقم و گوادر پازل اقتصادی بین‌المللی در منطقه شکل خواهد گرفت و ایجاد زیرساخت‌های لازم در راه‌های ارتباطی هوایی، دریایی در این بنادر موجب رونق اقتصادی بین‌المللی خواهد. اکنون آینده‌ای درخشان در توسعه بین‌المللی مناسبات اقتصادی در بندر چابهار در حال شکل گرفتن است و ایجاد یک شهر فرودگاهی باعث می‌شود تا ظرفیت‌های موجود و نقطه مهم و استراتژیک بندر چابهار به نحوه احسن استفاده شود.

تحولات اخیر و مانع‌تراشی‌ها در ساخت فرودگاه چابهار سبب خواهد شد تا سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در تنها بندر اقیانوسی کشور بی‌رغبت باشند و منابع عظیمی در جذب سرمایه‌گذاران را از دست خواهیم داد چرا که در سال‌های اخیر تحولات اقتصادی و سیاسی سرعت سرسام‌آور یافته و همه‌روزه شاهد اتفاقات مهم در جهان هستیم که در میان سرعت تغییرات در منطقه خاورمیانه با توجه به منابع انرژی عظیم و موقعیت استراتژیک جغرافیای و تلاقی منافع کشورهای پرقدرت شتاب بیشتری دارد.

شب فیروزه ای - چابهار

جاده های زیبای ایران

جاده‌های کوهستانی، جنگلی، کویری، ساحلی و هر چه فکر آن را کنید، در ایران پیدا می‌شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اهل سفر دو دسته‌اند: دسته اول ترجیح می‌دهند با هواپیما سفر کنند تا راحت و بی‌دردسر به مقصد برسند. برای آن‌ها مفهوم جاده و مسیر سفر کسل‌کننده است. اما مسافرت برای دسته دوم از لحظه حرکت شروع می‌شود؛ یعنی جاده را هم جزئی از سفرشان می‌دانند و از آن لذت می‌برند.

تماشای جاده و مسیر آن یکی از جذابیت‌های سفر است. اگر اهل سفر با خودرو شخصی باشید، حتما در سفرهایتان به جاده‌های زیبایی برخورد کرده‌اید؛ جاده‌هایی که هرقدر هم طولانی باشد، تردد در آن‌ها خسته‌کننده نیست و تصور می‌کنید زود به مقصد می‌رسید.

ایران به‌خاطر تنوع آب و هوایی و طبیعت زیبا و متفاوتش، از این جاده‌های زیبا و بکر کم ندارد. جاده‌های کوهستانی، جاده‌های جنگلی، جاده‌های کویری و جاده‌های ساحلی و هرچه فکرش را بکنید، در ایران پیدا می‌شود.

جاده‌های کوهستانی و جنگلی در ایران از مسیر‌های پرطرف‌دار است. تا دلتان بخواهد، در شمال، شمال غرب و غرب ایران از این جاده‌ها پیدا می‌شود. این موهبت را مدیون رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس هستیم. اما زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی ایران در کدام مناطق قرار گرفته است؟

۱. جاده چابهار به بندر گواتر؛ از جمله زیباترین جاده‌های ایران

جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر یکی از جاده‌های متفاوت ایران است. این جاده در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و بندر چابهار را به بندر گواتر پیوند می‌دهد. از یک طرف، منظره خط ساحلی سواحل مکران و از طرف دیگر، صخره‌های عظیم منظره‌ای جذاب به وجود آورده است که مشابه آن را در هیچ‌کجای ایران پیدا نخواهید کرد. در همه مسیر، خط ساحلی را می‌بینید که زیبایی آن در کلام نمی‌گنجد. این جاده مشابه جاده گریت اوشن (Great Ocean) در استرالیا است.

۲. جاده چالوس

جاده

 

بسیاری از ایرانی‌ها از جاده چالوس خاطره دارند. این جاده زیبای شمالی، استان البرز را به غرب مازندران پیوند می‌زند. جاده چالوس در حدود ۱۶۰ کیلومتر طول دارد و از کرج آغاز می‌شود. این جاده قدیمی در میان کوه‌های البرز جنوبی، با پیچ‌وخم‌های سرسبزش، دل هر مسافری را می‌برد. زیبایی جاده چالوس در پاییز و بهار توصیف‌ناپذیر است. باید بروید، ببینید و لذت ببرید. طوفان رنگ‌های پاییزی در درختان اطراف جاده، جاده چالوس را به عروسی زیبا در دل کوهستان تبدیل می‌کند.

جاده
۳. جاده دوهزار سه‌هزار؛ از زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی ایران

جاده دوهزار سه‌هزار در تنکابن، واقع در استان مازندران، قرار دارد. این جاده از شهرستان تنکابن شروع می‌شود و مسافران را به قله سیالان می‌رساند. این جاده زیبا و رؤیایی یکی از جاده‌های جنگلی ناشناخته ایران است که با طبیعت بکر و صدای پرندگانش، همچون بهشتی زمینی، در غرب مازندران خودنمایی می‌کند. البته جاده دوهزار سه‌هزار برای مازندرانی‌ها جاده ناآشنایی نیست اما مسافران کمتر از این جاده شنیده‌اند. وجه تسمیه این جاده، ارتفاع آن است که در نقاطی به دوهزار و سه‌هزارمتری از سطح دریا می‌رسد.


۴. جاده سیاهکل به دیلمان

جاده سیاهکل به دیلمان هم یکی از جاده‌های جذاب ایران است که از ابتدا تا انتها، مناظری بکر و طبیعی دارد. این جاده ۴۵کیلومتری، با درختان درهم‌تنیده و سرسبزش، دست‌کمی از بهشت ندارد. این جاده در استان گیلان قرار دارد و شهرستان سیاهکل را به بخش دیلمان، یکی از ییلاق‌های معروف گیلان، پیوند می‌دهد و در آنجا، منظره بی‌نظیری از دشت‌های زیر پایتان به نمایش می‌گذارد. جاده سیاهکل به دیلمان امکانات رفاهی مناسب و جا برای چادرزدن هم دارد.


۵. جاده هجیج به اورامان؛ از جمله زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی ایران

یکی از زیباترین جاده‌های کوهستانی ایران در کردستان و منطقه اورامان است. این جاده ۳۶ کیلومتر طول دارد و روستای اورامان را به منطقه هجیج وصل می‌کند. اورامان را که حتما می‌شناسید. یکی از روستا‌های پلکانی و زیبای کردستان است و در اطراف شهرستان سروآباد قرار دارد. اگر برای دیدن اورامان به این منطقه سفر می‌کنید، به هیچ‌وجه تماشای این جاده پرپیچ‌وخم و جذاب را از دست ندهید. دره‌های عمیق و پیچ‌وخم حیرت‌انگیز جاده و آب‌وهوای مطبوع آن از جمله جذابیت‌های جاده هجیج به اورامان است که هر مسافری را شگفت‌زده می‌کند.


۶. جاده ارس به جلفا

جاده ارس به جلفا جاده مرزی دلپذیری است که در شمال غرب ایران واقع شده است. این جاده ۲۱۶ کیلومتر طول دارد و از منطقه ارسباران شروع می‌شود و به جلفا می‌رسد. جاده ارس به جلفا یکی از زیباترین جاده‌های ایران به حساب می‌آید. این جاده در حاشیه رود مرزی ارس قرار دارد و منظره زیبایی از رود و کوه‌های اطراف آن به نمایش می‌گذارد. جنگل‌های اطراف جاده و منظره کشور ارمنستان هم یکی دیگر از جذابیت‌های این جاده زیبا است.

۷. جاده سپیدان به نورآباد

همیشه که نباید جاده‌های زیبا را در شمال جست‌وجو کنیم! جاده‌های مرکزی ایران هم زیبایی‌هایی دارد که باورکردنی نیست؛ مثلا جاده سپیدان به نورآباد. این جاده که در شمال استان فارس است، ۸۴ کیلومتر طول دارد و شهرستان سپیدان را به شهرستان نورآباد ممسنی متصل می‌کند. دشت‌هایی که در بهار پر از گل می‌شود و رودخانه‌های خروشان و دره‌های زیبا از جذابیت‌های این جاده به شمار می‌آید.


۸. جاده گرگان به شاهرود؛ از زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی ایران

جاده گرگان به شاهرود یکی دیگر از بهشت‌های زمینی ایران است. این جاده به جاده توسکستان هم معروف است؛ چون از روستای توسکستان، در اطراف گرگان، شروع می‌شود. نمایی کوهستانی از جنگل‌های دیرینه هیرکانی و پیچ‌وخم جاده، تصویری است که در جاده گرگان به شاهرود خواهید دید. مزارع سبز گندم و شالیزار‌های اطراف جاده نیز از مناظر چشم‌نوازی است که در شش ماه اول سال در این جاده خواهید دید. بی‌شک جاده توسکستان یکی از زیباترین جاده‌های ایران است.


۹. جاده اسالم به خلخال؛ از زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی ایران

جاده اسالم به خلخال بی‌شک زیباترین جاده جنگلی ایران است. این جاده زیبا گیلان را به اردبیل وصل می‌کند و از شهر اسالم شروع و به خلخال منتهی می‌شود. این جاده ۷۰ کیلومتر طول دارد.

مه مهمان همیشگی پیچ‌وخم‌های سرسبز جاده اسالم به خلخال است. این جاده جنگلی و کوهستانی آن‌قدر زیباست که آن را یکی از جاذبه‌های گردشگری گیلان و اردبیل می‌دانند. تا میانه‌های جاده اسالم به خلخال که پیش بروید، به گردنه الماس برسید. این گردنه بی‌تردید شاهکار طبیعت در جاده اسالم به خلخال است.

ساحل-تنگ چابهار

ساحل نورانی تنگ

ساحل تنگ یکی زیباترین ساحل های ایران می باشد که در نزدیکی روستای تنگ چابهار است. بهترین زمان برای مسافرت به این منطقه در فصل پاییز و زمستان است. در این فصلها علاوه بر اینکه می‌توانید از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، دیدن فیتوپلانکتون ها، باکتری ها و سایر آبزیان ریزی که در این منطقه از خود نور آبی رنگ بسیار زیبایی ساطع می کنند و همین موضوع این ساحل را به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی چابهار در ایران کرده است. این پدیده بسیار زیبا در جهان کم نظیر است و خواندن این متن نمی تواند لذت دیدن این صحنه را به شما منتقل کند، پس حتما باید به این ساحل بروید تا بعد از حدود ۲ ساعت انتظار شاهد آمدن این الماس‌های درخشان به ساحل باشید.

غارهای بان مسیتی مذبحی باستانی چابهار

غارهای سه گانه تیس چابهار ، مذبحی باستانی

مجموعه سه گانه ای از دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در روستای باستانی تیس در فاصله ۹ کیلومتری شمال غربی چابهار، از دیگر جاهای دیدنی چابهار است. در صورتی که علاقه به تاریخ دارید حتما ازین جاذبه چشمگیر این شهر تاریخی دیدن کنید. به خصوص برای بازدیدکنندگانی که علاقه خاصی به آیین‌های قومی و تشریفات باستانی دارند. چرا که به گفته بومیان آنجا این غارها پرستشگاه‌هایی برای ذبح قربانی بوده و نامگذاری آن نیز کاملن مؤید این مطلب است. در زبان بلوچی “بان” به معنی مرد خداپرست و “مسیتی” به معنی پرستشگاه است.

آدرس غارهای سه گانه تیس : سیستان و بلوچستان، چابهار، روستای تیس

مسیر دسترسی غارهای سه گانه تیس : برای رفتن به این غارها، از چابهار ابتدا وارد روستای تیس شوید و به سمت شمال شرق روستا بروید.

فرش خزه ها

فرش خزه ها

فرش خزه ها از دیگر پدیده های طبیعی و ژئوتوریستی منطقه هستند که به وفور در امتداد ساحل دیده می شوند. این پدیده ها متأثر از فرسایش شیمیایی و فیزیکی است که طی هزاران سال بوجود آمده اند. فرش خزه ها در واقع گل سنگ هایی هستند که شامل جلبک ها و قارچ ها می باشند. این پدیده موجب تخریب و تجزیه سنگها به دلیل هوازدگی می شود. فرش خزه ها را صبح زود و در هنگام جزر بر روی ساحل صخره ای می توان مشاهده کرد. شرایط مناسب زیستی خزه ها و جلبک های آب شور و وفور مواد مغذی، این پدیده زیبا و منحصر به فرد را بوجود آورده است. دیدن ده ها متر مربع جلبک و پای برهنه بروی آن قدم زدن تجربه ای متفاوت است. تلفیق رنگ سبز تند  با آبی دریا در زیر تلالو خورشید بی شک از زیباترین تابلوهای هستی است که نسیم وزان از دریا، شور دیدن آن را مضاعف می سازد.

حرا-چابهار

حرا

حرا

حرا (مانگرو) درخت شگفت انگیز و شورزی دریایی است “گینه” زیست شناس مشهور این درخت را به افتخار ابوعلی سینا دانشمند نامور ایرانی “اوی سینا مارینا” نامگذاری کرده است که نام علمی آن نیز هست. در زبان محلی این درخت را “تامر” (برگرفته از نامی پاکستانی) می نامند و عموم به آن حرا می گویند. این درخت علاوه بر جنوب ایران در کرانه های خلیج فارس تا عربستان و مصر نیز روییده و  دارای خواص درمانی بسیباری است. به هنگام مد که تاج این درخت در بالای آب دیده می شود. زیبایی اعجاب آوری دارد بویژه اینکه شاخه های این درخت آشیانه پرندگان بسیاری نیز هست که بر زیبایی آن نقشی مضاعف می زنند. از مشخصات حرا این است که دانه ا ش بر روی درخت مادر رشد اولیه را طی کرده و سپس نهال حاصل از درخت جدا شده وبه مرداب می افتد. برگه های حرا با دوام است و ظاهری بیضوی شکل و منتهی به یک خامه باریک می باشد، قسمت مورد استفاده پوسته شاخه آن می باشد. در خلیج گواتر و در جنب ساحل زیبای آن ( در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شرق چابهار) دیدگان به مناظره فوق العاده از این گیاه گره می خورد که به وسعت ۲۰۰ هکتار بر پهنای آن خود نمایی می کنند. تردد با قایق موتوری در بین این درختان حس غریبی را به وجود می آورد. منطقه حرا بیستمین تالاب ثبت شده جهانی به حساب آمده و میزبان بیش از ۱۰۰۰ نوع ماهی و گونه های ارزشمند پرندگان آبزی مانند فلامینگو، پلیکان، عقاب ماهی گیرو سایر جانوران است. این پدیده را میتوان در نقطه صفر مرزی بین ایران و پاکستان مشاهده نمود بومیان منطقه از برگ این درخت برای تغذیه حیوانات خود استفاده می کنند.

نگرش بر زیبایی‌های تفتان تا مکران

مکران جایی است که موج‌های آب آرام خود را به ساحل زیبای چابهار می‌رسانند و در سایه سنگ ها، زنان سوزن‌دوز مشغول کار هستند و اکنون با برپایی نمایشگاهی در مرکز ایران در شلوغ ترین ساعت شب لحظه های آرام سیستان و بلوچستان را می توان احساس کرد.

نمایشگاه چابهار

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرنگار ایمنا، زیبایی‌های سیستان و بلوچستان بر دیوارهای گالری نگرش قاب گرفته شده‌اند تا از ساحل زیبای این استان تا بلندی‌های آن را به علاقه مندان معرفی کنند؛ علیرضا فرهانی در خصوص برگزاری این نمایشگاه می‌گوید: نام نمایشگاه بر اساس رشته کوه‌های تفتان و ساحل چابهار که به مکران معروف است انتخاب شده است. این مناطق از مهمترین جاذبه‌های طبیعی استان سیستان و بلوچستانهستند که پتانسیل زیادی دارند اما ناشناخته‌اند.

این عکاس ادامه می‌دهد: هر عکاس پنج عکس از مجموعه عکس‌هایش انتخاب کرده است همچنین یک مجموعه چهار عکس از بانوان سوزن دوز سیستان بلوچستان که به نام دختران مهتاب است در نمایشگاه به نمایش درآمده است.

این عکاس می‌افزاید: هدف ما از رفتن به سیستان و بلوچستان خوب شدن حال دلمان بود در کنار آن عکاسی هم کردیم خیلی از سختی‌ها را به جان خریدیم و این اتفاق باعث شد سیستان و بوچستان را عمیق درک کنیم و من خود را سفیر سیستان و بلوچستان بدانم و همه این اتفاقات صفر تا صد شخصی بوده و زمانی که ما کارمان را آغاز کردیم هیچ مسئولی حضور نداشت.

وی خاطرنشان می‌کند: عواید حاصل از فروش نمایشگاه به بانوان هنرمند سیستان و بلوچستانی اختصاص می‌یابد.

فریده روشن نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه “از تفتان تا مکران، گستره زیبایی” به خبرنگار ایمنا می‌گوید: این نمایشگاه فوق العاده ای است که برای اولین بار در اصفهان زیبایی‌های سیستان و بلوچستان را به نمایش گذاشتند.

رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان، می‌افزاید: سیستان و بلوچستان آنگونه که شایسته دیدن است دیده نشده و فقط آسیب‌هایی همانند فقر و قاچاق این استان را شنیده‌ایم و به صنایع دستی و محل‌های گردشگری توجه نشده اما امید است این نمایشگاه بهانه‌ای برای توجه بیشتر باشد.

چابهار - گردشگری

لبخند چابهار به گردشگران

*چابهار منطقه‌ای ژئوپولتیک و استراتژیک

منطقه چابهار می‌تواند هدف بسیاری از گردشگران باشد که به‌تدریج توانسته زیبایی‌های خود را به رخ بکشد و گردشگر داخلی و خارجی را به این منطقه سوق دهد. محمد اکبر چاکرزهی معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار در گفت‌وگو با «رسالت» چابهار را مقصد جدیدی برای گردشگری عنوان کرد و گفت: «روستاهای هدف گردشگری از شرق چابهار تا غرب آن وجود دارد. ضمن اینکه بعضی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه در کشور و حتی در دنیا بی‌نظیرند و محرک خوبی برای توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال در منطقه هستند. قلعه پرتغالی‌ها در روستای تیس و دیگر آثار تاریخی نشان از قدمت این روستا دارد، که جزو دیگر جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شوند.»

چاکرزهی بابیان اینکه مقدمات ایجاد تفریحات دریایی در چابهار فراهم می‌شود، اضافه کرد: «نیازهای گردشگرانی که در طول سال به این منطقه می‌آیند در حال آماده‌سازی است. در محدوده منطقه آزاد چابهار، ساخت فرودگاه بین‌المللی و افزایش تعداد پروازها در افزایش رونق گردشگر نیز تأثیرگذار است که مراحل ایجاد آن آغازشده است.»

وی ویژگی خاص چابهار را هوای مطبوع آن در نیمه اول سال عنوان کرد و افزود: «چابهار خنک‌ترین بندر جنوبی کشور است و تعطیلات نوروزی بیشتر زمان حضور گردشگر در این منطقه محسوب می‌شود. در نیمه دوم سال نیز که در بسیاری از نقاط کشور برودت هوا و سرما وجود دارد، هوای معتدلی در این منطقه وجود دارد و در این ایام نیز شاهد حضور گردشگر و مسافر متعددی در این منطقه هستیم.»
چاکرزهی با اشاره به شناسایی این منطقه توسط توریست‌های داخلی و خارجی، افزود: «منطقه چابهار به‌عنوان منطقه‌ای ژئوپولتیک و استراتژیک می‌تواند قطب گردشگری و ترانزیت محسوب شود. این موارد باعث شده حضور بسیاری از هموطنان و گردشگران خارجی در این اواخر باشیم. چابهار به آب‌های آزاد دسترسی دارد و در دوران دفاع مقدس نقش ویژه‌ای ایفا کرد و در شرایط فعلی تحریم‌ها به علت به وجود آمدن محدودیت‌ها، این منطقه از تحریم‌ها مستثنا بود.»

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار بیان کرد: «بخشی از محدوده چابهار در اختیار منطقه آزاد و بیشتر این مناطق در حوزه اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است و تلاش ما بر این است که از همه جاذبه‌ها و ظرفیت‌های خدادادی این منطقه بهره ببریم.»

منبع :www.cfzo.ir

درخت انجیر معابد - چابهار

درخت مکرزن یا انجیر معابد

شهرهای جنوبی دارای درختی به نام درخت انجیر معابد هستند و چابهار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خت انجیر معابد درخت بسیار بزرگی است که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگ‌های پهنی دارد. انجیر معبد که محلی ها به آن کرگ می‌گویند در داخلش شیره سفید رنگی جریان دارد و میوه آن نیز قابل خوردن است. نمونه های این درخت را در حال حاضر در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر می توان دید.

درخت انجیر معابد - چابهار